-4 C
Brno
Úterý, 13 prosince, 2022

IEA vyzvala Rusko, aby zvýšilo dodávky plynu do Evropy

Mezinárodní energetická agentura (IEA) vyzvala v úterý Rusko, aby zvýšilo dodávky do Evropy. Očekává totiž zvýšená poptávka během zimy. Nedostatek globálních dodávek již nyní způsobil prudký nárůst cen plynu.

„Rusko by mělo udělat více pro zvýšení dostupnosti plynu pro Evropu a zajistit, že zásobníky před nadcházející zimou jsou adekvátně naplněny,“ uvedla IEA ve svém prohlášení. Zvýšení dodávek je podle agentury pro Rusko příležitostí dokázat, že je spolehlivým dodavatelem na evropský trh.

Nárůst poptávky stejně jako problémy na straně nabídky způsobené sérií neplánovaných výpadků a zpoždění po celém světě a odložená údržba z roku 2020 způsobily výrazné zvýšení cen plynu, uvedla IEA. Ceny elektřiny v Německu a Španělsku jsou podle agentury v posledních týdnech přibližně trojnásobné ve srovnání s průměrem v letech 2019 a 2020, což je zčásti také způsobeno prudkým zdražením plynu.

Moskva však dala jasně najevo, že čeká na spuštění kontroverzního plynovodu Nord Stream 2, než zvýší dodávky. „Je nepochybné, že nejrychlejší možné spuštění provozu plynovodu Nord Stream 2 ve velké míře převáží cenové parametry zemního plynu v Evropě,“ uvedl tento týden mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov.

- Komerční sdělení-magazín

Mohlo by vás zajímat

- Komerční sdělení-PR články
- Komerční sdělení-magazín
- Komerční sdělení-magazín

Doporučené články z rubriky

- Komerční sdělení-aktuality