-4 C
Brno
Úterý, 13 prosince, 2022

Kotlíková dotace: Jak pomůže při výměně kotle stát?

Každý potřebuje teplo. Na vytápění domů se dají použít různé typy kotlů a tepelných zařízení. Avšak jsou možnosti, které zanedlouho již nebudou legální.

O co se jedná

V rámci ochrany ovzduší a snížení množství skleníkových plynů od začátku září 2022 začne platit zákaz používání kotlů 1. a 2. emisní třídy (tedy kotlů s nejvyšší produkcí emisních plynů). V případě, že si ponecháte nevyhovující kotel, hrozí vám peněžní pokuta, která se může vyšplhat až k 50 tisícům. Stát si ale uvědomuje, že jeho výměna a další věci spojené se zatápěním nejsou levné, a tak se rozhodl všechny podpořit ve formě různých dotací.

Dotace stanovené podle nižšího příjmu

Pokud patříte do rodiny s nižšími příjmy a výměna teplené jednotky je záležitost, kterou si jednoduše nemůžete dovolit, tak se obraťte na kotlíkovou dotaci.

Jestliže žijete v nízkopříjmové domácnosti a čistý rodinný příjem za rok nepřekročí 170 900Kč, máte nárok na tuto dotaci. V rámci tohoto programu vám nově může stát vyplatit až 95 % veškerých nákladů. Tedy kromě pořizovací ceny se počítá celková částka i podle nákladů na případnou přestavbu nebo jiné pracovní náklady, různé služby dodávky a výdaje spojené se samotnou instalací či opravou otopné soustavy.

Žádosti na tyto dotace by kraje měly začít přijímat koncem jara, ale s jejich podáním nijak neotálejte. V případě že by se vám stalo, že byste nestihli výměnu udělat do 1. září, kdy vstupuje v platnost onen zákon, tak se stačí prokázat danou žádostí, a budete moci výměnu kotle v klidu dokončit. Během této doby vám nehrozí žádné pokuty.

Na příspěvek mají nárok i ostatní

V případě, že nepatříte mezi domácnosti s nízkými příjmy, nemusíte se bát, že byste vše museli platit sami. Ve vašem případě se můžete obrátit na Státní fond životního prostředí a zažádat o dotaci na výměnu kotle v rámci programu Nová zelená úsporám.  O tuto peněžní podporu může požádat každý majitel či spolumajitel nemovitosti.

Výhodou této dotace je, že kromě ní můžete požádat i o další. Sloučením této dotace a podpory například pro zateplení domu či na využití dešťové vody získáte i finanční bonusy díky komplexnímu projektu.

Nejedná se o snadnou záležitost

Takovýto projekt je velmi náročný. Vyžaduje hodně peněz, pozornosti, času a musíte jej realizovat správně hned od začátku. Stát sice může pokrýt většinu výdajů, ale nepomůže úplně se všemi. Pokud byste se dostali do finančně nepříjemné situace, pomoci vám může například snadná půjčka na účet.

- Komerční sdělení-magazín

Mohlo by vás zajímat

- Komerční sdělení-PR články
- Komerční sdělení-magazín
- Komerční sdělení-magazín

Doporučené články z rubriky

- Komerční sdělení-aktuality