-4 C
Brno
Úterý, 13 prosince, 2022

Odboráři se s vládou na zvýšení platů nedohodli, plánují protesty

Konfederace odborových svazů (KOZ) se během prvního kola jednání o vyšší kolektivní smlouvě pro veřejnou a státní službu s vládou na zvýšení platů pro zaměstnance nedohodli. Zatímco KOZ žádá zachování všech benefitů a růst platů o 13%, vláda se zvyšováním platů nepočítá. Odboráři plánují „v nejbližších dnech“ protestní shromáždění. Úřad vlády i ministerstvo financí žádají o zdrženlivost.

„Pokud vláda nepřistoupí na naše podmínky a bude nám nabízel nulu nebo číslo blížící se k nule, přistupujeme k dalším aktivitám, jejichž prostřednictvím chceme prezentovat naše požadavky a přimět vládu k tomu, aby si vyslechla hlas státních zaměstnanců a aby zohlednila jejich práci i v platovém ohodnocení, „řekla v úterý po skončení jednání na úřadě vládě viceprezidentka KOZ Monika Uhlerová.

KOZ předložilo vládě návrh kolektivní smlouvy ještě v červenci. Podle Uhlerovej je zvýšení mezd o 13% podložené tím, že právě o toto procento se propadly tabulkové platy v nejnižší třídě oproti minimální mzdě. Dalším argumentem je předpokládaný růst nominálních mezd na Slovensku, mimořádný růst cen, ale i loňské nulové zvýšení platů.

Vedoucí úřadu vlády Július Jakab připomněl, že to bylo jen první kolo jednání, v němž šlo o „komunikaci požadavků odborářů a pohledu těch, kteří mají zodpovědně spravovat peníze lidí, kteří se na tyto platy skládají“. Požadavek o historicky nejvyšší zvyšování platů o 13% v době třetí vlny pandemie nového koronavirus je podle Jakab nereálná a odborářů požádali o její přehodnocení.

Státní tajemník Ministerstva financí SR Marcel Klimek upřesnil, že požadované zvýšení platů státních a veřejných zaměstnanců by si vyžádalo přibližně jednu miliardu eur ze státního rozpočtu. Připustil však, že po přehodnocení daňové a makroekonomické prognózy přistoupí resort k revizi východisek a ve druhém kole jednání by měli o požadavcích „reálné jednat“.

- Komerční sdělení-magazín

Mohlo by vás zajímat

- Komerční sdělení-PR články
- Komerční sdělení-magazín
- Komerční sdělení-magazín

Doporučené články z rubriky

- Komerční sdělení-aktuality