-4 C
Brno
Úterý, 13 prosince, 2022

Je nejvyšší čas, aby se začal dělat plán rozvoje

. Podle poslance Vladimíra Ledeckého (SaS) je nejvyšší čas, aby se začal dělat plán rozvoje. V plénu Národní rady v úterý uvedl, že se udělala analýza podle přesných dat, na základě které je nutné novelizovat zákon o podpoře nejméně rozvinutých okresů.

Sorry, the video player failed to load. (Error Code: 101102)
Adresnost a transparentnost
Z novely zákona o podpoře nejméně rozvinutých okresů z dílny ministryně pro investice, regionální rozvoj a informatizaci Veroniky Remišová (Za lidi) vyplývá, že finanční příspěvky na pomoc nejméně rozvinutým okresem mají zefektivnit. Měly by být cílenější a transparentnější.

„Podporovali se neefektivní projekty, z nichž většina ani nebyla zrealizována. Adresnost, transparentnost a míra odpovědnosti v regionech nebyla žádná. Nyní, protože tam budou zástupci organizací místní samosprávy, vyššího územního celku (VÚC), Ministerstva investic, regionálního rozvoje a informatizace a taktéž okresního úřadu, si myslíme, že míra transparentnosti a odpovědnosti je mnohem větší, „konstatoval Ledecký.

Pokračoval tím, že je plán rozvoje důležitý. Podle něj je třeba ho udělat specificky a přímo zaměřit na opatření, která v okrese lidi trápí. „Je nejvyšší čas, aby se začal dělat plán rozvoje. Dvanáct okresů přestalo být těmito okresy, neboť akční plán se jim skončil a nový plán rozvoje ještě nemají. Nemohou tedy aktivně čerpat tyto peníze. Doufám, že všechno se naplno rozběhne,“ dodal Ledecký .

Méně rozvinuté okresy
Poslankyně Miriam Šuteková (Za lidi) zároveň navrhuje změny, které zahrnují úpravu podmínek pro zápis okresu do seznamu nejméně rozvinutých okresů. Vzor smlouvy o poskytnutí regionálního příspěvku má být podle jejího pozměňovacího návrhu zveřejněn na webovém sídle ministerstva investic. Doplnit se mají také podstatné náležitosti smlouvy o poskytnutí regionálního příspěvku.

Upravit se má zároveň postup schvalování žádostí o poskytnutí příspěvku, které byly podány před nabytím účinnosti návrhu zákona, ale do tohoto data o nich nebylo rozhodnuto.

„V případě žádostí o poskytnutí příspěvku podaných po 31. říjnu 2021 se bude postupovat podle nového znění zákona. Vzhledem ke skutečnosti, že platné akční plány se stanou plány rozvoje, tak žádosti o poskytnutí regionálního příspěvku budou posuzovány podle nového znění zákona,“ konstatuje poslankyně v pozměňovacím návrhu.

- Komerční sdělení-magazín

Mohlo by vás zajímat

- Komerční sdělení-PR články
- Komerční sdělení-magazín
- Komerční sdělení-magazín

Doporučené články z rubriky

- Komerční sdělení-aktuality