-3.7 C
Brno
Úterý, 13 prosince, 2022

Nizozemsko dá miliardy eur na zvýšení dodávek udržitelné energie

Plány na klimatické výdaje jsou nejvýraznějším prvkem rozpočtu.

Nizozemsko plánuje vynaložit miliardy eur na zvýšení dodávek udržitelné energie v následujícím roce, protože jeho ekonomika zotavuje z krize vyvolané pandemií onemocnění COVID-19. Informovala o tom v úterý vláda.

Sorry, the video player failed to load. (Error Code: 101102)
Rozpočet na rok 2022 zahrnuje až 7 miliard eur na dotace na projekty v oblasti udržitelné energie a další opatření pro boj proti změně klimatu, protože země se snaží splnit environmentální cíle, které v uplynulých letech do značné míry nedosáhla.

Plány na klimatické výdaje jsou nejvýraznějším prvkem rozpočtu, který ponechává mnoho dalších otázek nedotčených, protože vláda je stále v postavení úředníka, osm měsíců poté, co odstoupila pro skandál kolem přídavků na děti.

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNEK
Norové se navzdory oblibě elektromobilů odmítají vzdát ropy
Čtěte
Snahy o sestavení nové vlády váznou od březnových voleb, v nichž konzervativní strana premiéra Marka Rutteho získala sice nejvíce hlasů, ale ne dost na to, aby mohla vládnout bez koaličních partnerů.

Vleklý proces zotavování vlády negativně zasáhl důvěru široké veřejnosti v politické instituce, ukázaly průzkumy veřejného mínění. Holandské ekonomice, která se v uplynulých měsících zotavila z poklesu způsobeného pandemií nového koronavirus, to však neublížilo víc, než mnohým jejím sousedům.

Očekává se, že pátá největší ekonomika eurozóny v tomto roce vzroste o 3,9% a v příštím roce o 3,5% po rekordním poklesu téměř 4% v roce 2020 v důsledku pandemie. Ekonomické oživení je patrné i na trhu práce, kde bary a restaurace mají problém najít dostatek zaměstnanců, kteří by jim umožnily úplné otevření.

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNEK
Evropská komise vydá zelené dluhopisy v hodnotě do 250 miliard eur
Čtěte
Bohatá vládní podpora pomohla mnohým společnostem přežít pandemii a udržela nezaměstnanost na historických minimech. V současnosti je přitom více pracovních nabídek, než lidí, kteří hledají práci.

Podle hlavní ekonomky ING Marieke Blomovej se holandské ekonomice daří mnohem lépe, než se očekávalo, varuje však, že politická nestabilita představuje riziko pro budoucnost.

„Naléhavé problémy, jako jsou dlouhodobá klimatická politika, důchody, trh práce či reformy bydlení, jsou již více než rok nedotčené. To vytváří nejistotu, protože společnosti ochotné investovat do čistších výrobních technologií a zaměstnanci nevědí, co mohou očekávat,“ dodala.

- Komerční sdělení-magazín

Mohlo by vás zajímat

- Komerční sdělení-PR články
- Komerční sdělení-magazín
- Komerční sdělení-magazín

Doporučené články z rubriky

- Komerční sdělení-aktuality