-4 C
Brno
Úterý, 13 prosince, 2022

Půjčky britského veřejného sektoru v srpnu klesly méně, než se čekalo

Půjčky britského veřejného sektoru v srpnu klesly, ale méně, než ekonomové odhadovali. A zůstávají stále vysoké v důsledku nákladných opatření na podporu ekonomiky během onemocnění COVID-19 a nárůstu úroků z dluhu. Ukázaly to v úterý oficiální údaje statistického úřadu ONS.

Konkrétně čisté půjčky veřejného sektoru, bez státem kontrolovaných bank, se v srpnu 2021 snížily meziročně o 21% na 20,5 miliardy liber (23,92 miliardy eur), uvedl ONS.

Analytici však očekávali, že klesnou víc, na 15,6 miliardy GBP. Letošní srpnový schodek je zároveň druhý největší od začátku záznamů, po deficitu 26 miliard BP v srpnu minulého roku.

Na veřejné finance měly negativní vliv nouzová opatření spojené s onemocněním COVID-19. V období od začátku dubna do konce srpna dosáhly půjčky 93,8 miliardy GBP, což je druhá nejvyšší finanční částka za období duben-srpen od začátku těchto záznamů v roce 1993.

ONS v úterý uvedl také, že roční schodek se zvýšil více, než se očekávalo. Nouzová pandemická podpora posunula půjčky ve finančním roce, který končí v březnu 2022, na 325,1 miliardy GBP. To je více než 298 miliard GBP v předchozím odhadu.

Revidovaný údaj představuje 15,5% hrubého domácího produktu (HDP) Británie, což je nejvíce od konce druhé světové války v roce 1945, kdy deficit dosáhl 22,4% HDP.

ONS dodal, že tato revize byla způsobena odpisy státem podporovaných nouzových půjček během pandemie.

- Komerční sdělení-magazín

Mohlo by vás zajímat

- Komerční sdělení-PR články
- Komerční sdělení-magazín
- Komerční sdělení-magazín

Doporučené články z rubriky

- Komerční sdělení-aktuality