8.7 C
Brno
Pátek, 12 dubna, 2024

Sklizeň plodin bude ve znamení kvality, nikoli ve znamení růstu soběstačnosti

Letošní sklizeň plodin bude ve znamení kvality, ale ne ve znamení růstu potravinové soběstačnosti SR. Uvedl to v úterý na tiskové konferenci v PD Vinohrady předseda Slovenské zemědělské a potravinářské komory (SPPK) Emil Macho, za účasti představitelů pěstitelských svazů.

Slovenský pěstitelé iv roce 2021 podle něj nabídnou spotřebitelům kvalitní zeleninu, brambory, ovoce a víno. „Přestože rekordní úrody v tomto roce nebudeme přepisovat, k zákazníkům se dostane prvotřídní kvalita, která k nim neprojde tisíce kilometrů přes půl zeměkoule,“ zdůraznil Macho.

Aby pěstitelé mohli spotřebitelům v budoucnu nabídnout více slovenského ovoce, brambor či vína, nutně podle něj potřebují investovat do techniky, skladů, biologického materiálu, protimrazové ochrany a zaměstnávat více brigádníků.

Macho upozornil, že pro nedostatek pracovní síly ani v tomto roce pěstitelé nepozbierajú celou úrodu ovoce. Pod stromy shnije asi čtvrtina kvalitního ovoce. Po brigádníka volají i zelináři či vinaři.

„Tento rok bude z naší úrody dostupných přibližně 30.000 tun jablek. Až 80% z nich bude ve vynikající kvalitě. Sklizně by měly být o něco vyšší než v minulém roce. Na celkové množství úrody ovlivňuje řada faktorů, zejména to, zda dokážeme úrodu v požadovaném čase posbírat ai uskladnit, „uvedl předseda ovocnářské unie Slovenska Marián Varga. Velkým problémem je podle jeho slov i dovoz.

„Brambory v tomto roce pěstujeme na výměře přesahující 5300 hektarů (ha), soběstačnost klesla pod 50%. Paradoxně, ačkoli se pěstitelům navzdory počasí podařilo vypěstovat kvalitní slovenský úrodu, mají problémy s jejím prodejem. V obchodech se totiž ve velkém nabízejí i brambory z dovozu, „řekl předseda bramborářské a zelinářská svazu SR Jozef Šumichrast.

Ročník 2021 může být podle výkonné ředitelky Svazu vinařů a vinařů Slovenska (ZVVS) Jaroslavy Kaňuchovej patkové pro víno výjimečný. Přispělo podle ní k tomu počasí a posun vegetace, díky čemuž probouzející se vinohrady nebyly zasaženy jarními mrazy. Během léta hrozny dozrálo a zároveň se nesnížil obsah kyselin. Slovensko bylo podle ní loni v produkci vína v celkovém objemu 352.000 hektolitrů soběstačné na 54%.

- Komerční sdělení-magazín

Mohlo by vás zajímat

- Komerční sdělení-PR články
- Komerční sdělení-magazín
- Komerční sdělení-magazín

Doporučené články z rubriky

- Komerční sdělení-aktuality