-4 C
Brno
Úterý, 13 prosince, 2022

Těžba bitcoinu vyprodukuje i mnoho elektronického odpadu

Její autoři Alex de Vries a Christian Stoll odhadují, že se při těžbě nejznámější digitální měny každoročně vyprodukuje 30.700 tun elektronického odpadu. To představuje v průměru 272 g na transakci. Pro srovnání, iPhone 13 váží 173 g.

Lidé při těžbě nových Bitcoin vydělávají peníze, ale počítače použité při výpočtech spotřebovávají velké množství energie. Doposud se v souvislosti s těžbou Bitcoin soustřeďovala pozornost zejména na elektrickou energii, jejíž spotřeba je už větší než spotřeba na Filipínách, což vede ke zvýšení emisí skleníkových plynů.

Ale vzhledem k tomu, že počítače používané k těžbě rychle stárnou, generují i ​​mnoho elektronického odpadu.

Vědci odhadují, že zařízení na těžbu Bitcoin mají průměrnou životnost pouze 1,29 roku.

Výsledkem je, že množství vyprodukovaného elektronického odpadu je srovnatelné s odpadem z „malých IT a telekomunikačních zařízení“ (v kategorii,
která zahrnuje mobilní telefony, osobní počítače či tiskárny) v zemi jako Holandsko, uvedli vědci.

Výzkum je publikován v časopise Resources, Conservation & Recycling.

Vzhledem k tomu, že cena elektřiny je při těžbě Bitcoin klíčová, „horníci“ hledali stále efektivnější procesory.

V této souvislosti došlo k přechodu na vysoce specializované čipy nazývané Application-specific Integrated Circuits (ASIC).

Podle vědců jsou však ASIC takové specializované, že když jsou již zastaralé, nemohou být „použity na jinou roli nebo dokonce na jiný typ algoritmu, jako je těžba kryptomien“.

No i když čipy nelze znovu použít, velkou část z hmotnosti zařízení na těžbu Bitcoin tvoří komponenty, jako jsou „kovové pouzdra a hliníkové chladiče“, které je možné recyklovat.

Celosvětově se recykluje více než 17% veškerého elektronického odpadu. Tento podíl je ale pravděpodobně nižší v některých zemích, v nichž má většina „horníků“ sídlo. A kde jsou v mnoha případech i nařízení o elektronickém odpadu slabé.

Autoři studie upozornili také, že kromě produkce velkého množství elektronického odpadu „rychlý cyklus výměny milionů těžebních zařízení může způsobit problémy v rámci globálního dodavatelského řetězce v případě různých dalších elektronických zařízení“.

Navrhují, že jedním z řešení problému elektronického odpadu při těžbě Bitcoin by mohla být změna způsobu ověřování transakcí na jiný systém, méně náročný na počítače.

- Komerční sdělení-magazín

Mohlo by vás zajímat

- Komerční sdělení-PR články
- Komerční sdělení-magazín
- Komerční sdělení-magazín

Doporučené články z rubriky

- Komerční sdělení-aktuality